Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami jest Izbą Gospodarczą zrzeszającą towarzystwa funduszy inwestycyjnych i domy maklerskie prowadzące działalność wyłącznie w zakresie doradztwa inwestycyjnego albo zarządzania portfelami w skład, których wchodzi jeden lub większa liczba instrumentów finansowych - zwana dalej Izbą.
Izba może również używać skrótu „IZFiA”.
Izba posiada osobowość prawną i działa na podstawie Ustawy o izbach gospodarczych z dnia 30 maja 1989 r. (Dz. U. nr 35, poz. 195 z późn. zm.), art. 70 Ustawy o funduszach inwestycyjnych z dnia 27 maja 2004 r. (Dz. U. nr 146 poz. 1546 ze zm.) oraz postanowień niniejszego statutu.
Siedzibą Izby jest Warszawa, a terenem działalności obszar Rzeczypospolitej Polskiej.
Izba może być członkiem międzynarodowych organizacji o zakresie działania podobnym do przedmiotu działalności Izby.
Zobacz statut
Zobacz statut
1. Izba zrzesza swoich Członków na zasadzie dobrowolności.
2. Członkami Izby mogą być wyłącznie: Towarzystwa funduszy inwestycyjnych oraz domy maklerskie prowadzące działalność wyłącznie w zakresie doradztwa inwestycyjnego albo zarządzania portfelami w skład, których wchodzi jeden lub większa liczba instrumentów finansowych.
2a. Członkowie Izby kierują się nadrzędnym interesem obecnych i potencjalnych uczestników funduszy inwestycyjnych i zobowiązują się do poszanowania zasad wolnej konkurencji, w tym dbałości o równe szanse prowadzenia działalności dla wszystkich towarzystw funduszy inwestycyjnych, w szczególności w obszarze tworzonych regulacji i oferowanych produktów.
3. W pracach Izby, z głosem doradczym, mogą brać udział także podmioty wspierające, które świadczą usługi polegające na prowadzeniu rejestru uczestników funduszy inwestycyjnych reprezentowanych przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych („Podmioty wspierające”).
4. W pracach Izby, z głosem doradczym, mogą brać udział w 2020 roku także powszechne towarzystwa w rozumieniu art. 8 pkt 8 ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 1906 z późn. zm.) („Powszechne Towarzystwa”).
1a) podjęcia przez Radę Izby uchwały o zakończeniu udziału Podmiotu wspierającego w
pracach Izby.
2. Zakończenie udziału Podmiotu wspierającego w pracach Izby następuje w wypadku:
3. Zakończenie udziału Podmiotu wspierającego w pracach Izby następuje na mocy
uchwały Rady Izby podjętej z własnej inicjatywy lub na wniosek Zarządu Izby w
wypadku zalegania z opłatami wspierającymi przez dwa kolejne okresy płatności.
4. Podmioty wspierające mają prawo brać udział we wszelkich pracach i inicjatywach
podejmowanych przez Izbę, jak też zgłaszać wnioski i uwagi do Zarządu Izby.
5. Podmioty wspierające mają prawo otrzymywać bezpłatnie wszystkie wydawnictwa,
opracowania i analizy przygotowywane przez Izbę oraz korzystać z pomocy Izby w
realizacji uzasadnionych wniosków i inicjatyw, które pozostają w zakresie celów
statutowych.
6. Podmioty wspierające nie posiadają prawa głosu oraz czynnego i biernego prawa
wyborczego do organów Izby.
Zobacz statut
1a. Walne Zgromadzenie powołuje Komisję Etyczną działającą na podstawie zasad określonych zgodnie z § 19a Statutu i przyjętego przez siebie regulaminu.
2. Walne Zgromadzenie Członków Izby może powołać Sąd Izby
określając równocześnie zasady ich funkcjonowania.
1) grupa I, w skład której wchodzą Członkowie, których podmiotem dominującym w rozumieniu art. 4 §1 pkt 4 lit. a) ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (t.j. z 2020 r., poz. 1526 z późn. zm.) w dniu zwołania Walnego Zgromadzenia Członków Izby jest bank krajowy, bank zagraniczny albo instytucja kredytowa w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1896 z późn. zm.),
2) grupa II, w skład której wchodzi PFR TFI S.A. z siedzibą w Warszawie oraz Członkowie, których podmiotem dominującym w rozumieniu art. 4 §1 pkt 4 lit. a) ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (t.j. z 2020 r., poz. 1526 z późn. zm.) w dniu zwołania Walnego Zgromadzenia Członków Izby jest krajowy zakład ubezpieczeń albo zagraniczny zakład ubezpieczeń w rozumieniu ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 895 z późn. zm.),
3) grupa III, w skład której wchodzą Członkowie inni niż PFR TFI S.A. z siedzibą w Warszawie oraz, których podmiotem dominującym w rozumieniu art. 4 §1 pkt 4 lit. a) ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (t.j. z 2020 r., poz. 1526 z późn. zm.) w dniu zwołania Walnego Zgromadzenia Członków Izby nie jest bank krajowy, bank zagraniczny albo instytucja kredytowa w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1896 z późn. zm.) albo krajowy zakład ubezpieczeń albo zagraniczny zakład ubezpieczeń w rozumieniu ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 895 z późn. zm.),
przy czym w dniu zwołania Walnego Zgromadzenia Członków Izby grupa I i II muszą liczyć co najmniej po 5 Członków Izby każda, a grupa III musi liczyć co najmniej 9 Członków Izby.
Zobacz statut
Wysokość składki przypadającej na poszczególnych Członków Izby jest ustalana w następujący sposób:
a) 50% budżetu Izby na następny rok kalendarzowy dzielone jest po równo pomiędzy wszystkich Członków Izby;
b) 25% budżetu Izby na następny rok kalendarzowy dzielone jest pomiędzy wszystkich Członków Izby proporcjonalnie do wartości jednostkowych przychodów operacyjnych brutto poszczególnych Członków Izby w oparciu o ostatnie zbadane sprawozdanie finansowe;
Zobacz statut
Zobacz statut