Model wdrożenia usługi chmury obliczeniowej IZFiA
Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami (dalej: „IZFiA”) dostrzegając istotność problematyki chmury obliczeniowej dla funkcjonowania towarzystw i funduszy inwestycyjnych w dniu 19 lipca br. opublikowała Model wdrożenia usługi chmury obliczeniowej (dalej: „Model”).
Bezpośrednim impulsem do prac nad Modelem był opublikowany 24 stycznia 2020 r. komunikat UKNF, który dotyczy przetwarzania przez podmioty nadzorowane informacji w chmurze obliczeniowej publicznej lub hybrydowej.
Model jest dedykowany przede wszystkim działalności funduszy inwestycyjnych, towarzystw funduszy inwestycyjnych oraz zarządzających alternatywną spółką inwestycyjną. Model określa jeden z możliwych sposobów wdrożenia chmury obliczeniowej, rekomendowany dla sektora inwestycyjnego.
- opracowany przez nas Model Chmury Obliczeniowej jest ważnym i przydatnym narzędziem dla działalności funduszy inwestycyjnych, które ma ułatwić wdrożenie chmury obliczeniowej w ich systemach informatycznych. Fundusze inwestycyjne i towarzystwa funduszy inwestycyjnych na co dzień przetwarzają bardzo dużą ilość informacji, w tym w szczególności informacji prawnie chronionych. Dlatego ważne jest utrzymywanie zaawansowanych mechanizmów bezpieczeństwa i ochrony informacji, przy jednoczesnym poszanowaniu obowiązujących przepisów prawa – mówi Małgorzata Rusewicz, prezes IZFiA.
Jako rynek właśnie te elementy – zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony informacji zgodnie z obowiązującym prawem – uznajemy za priorytetowe. Przygotowanie przez nas Modelu ułatwia naszym Członkom i niezrzeszonym TFI wdrożenie chmury obliczeniowej w sposób zharmonizowany i ujednolicony. Mogą korzystać z naszej propozycji dostosowując ją do swoich indywidualnych potrzeb co zwiększa efektywność działania, gwarancję skutecznej ochrony informacji i dodatkowo oszczędność kosztów – dodaje.
Opracowany materiał nie ma charakteru Standardu IZFiA, o którym mowa w §5 ust. 2 Statutu IZFiA. Model jest narzędziem pomocniczym, służącym wdrożeniu usługi chmury obliczeniowej. Jego stosowanie zależy od potrzeb i preferencji podmiotu nadzorowanego.
Prace nad Modelem prowadzone były w ramach Zespołu Roboczego, w skład, którego wchodzili profesjonaliści reprezentujący TFI zrzeszone w IZFiA.
Projekt był realizowany we współpracy z kancelarią prawną Kochański & Partners - lidera prawa technologii i współtwórcy m. in. opracowanego przez Związek Banków Polskich dokumentu Polish Cloud 2.0, który stanowił podstawę i punkt wyjścia przy opracowywaniu Modelu.
„Naszym celem było wsparcie transformacji cyfrowej funduszy inwestycyjnych, które ze względu na surowe wymogi prawne i specyfikę branży są uznawane za wysoce wrażliwe i wymagające szczególnej uwagi” – podkreśla Piotr Kochański, Partner Zarządzający i szef Praktyki Technologii w Kochański & Partners.
„Dzięki Modelowi fundusze mogą dziś skuteczniej i bardziej efektywnie odpowiadać na wymogi związane z wdrożeniem usług chmury obliczeniowej i robić to w jednolitym, wspólnym dla wszystkich i zrozumiałym standardzie. I gwarantować swoim klientom najwyższy poziom cyberbezpieczeństwa i ochrony informacji” – dodaje Piotr Kochański.
Model jest do pobrania pod adresem: https://www.izfa.pl/standardy-rekomendacje-i- #rekomendacje
Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami jest organizacją zrzeszającą, na zasadach dobrowolności, działające w Polsce towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Działa na mocy ustawy z dnia 27 maja 2004 roku o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi oraz ustawy z dnia 30 maja 1989 r. o izbach gospodarczych. Do IZFiA należą najważniejsi i najwięksi zarządzający funduszami w kraju, reprezentujący najbardziej cenione marki finansowe polskie i zagraniczne. Izba skupia również niezależnych dystrybutorów oraz największe podmioty świadczące usługi outsourcingowe na rzecz towarzystw funduszy inwestycyjnych, powszechnych towarzystw emerytalnych oraz towarzystw ubezpieczeniowych. www.izfa.pl
Więcej informacji:
Ewa Madej
Dyrektor ds. komunikacji
Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami
ul. Książęca 4, 00-498 Warszawa
t. +48 783 590 814
emadej@izfa.pl
www.izfa.pl