Szkolenie zorganizowane we współpracy z Kancelarią:
Termin i forma:
8 listopada 2021 r., poniedziałek
Godz.: 10:00 – 12:00
Szkolenie odbędzie się w formie online. Zapisani uczestnicy otrzymają link do logowania się do pokoju szkoleń. Nie jest wymagane instalowanie dodatkowego oprogramowania, jak również hasła dostępu. Z sytemu można korzystać poprzez przeglądarkę internetową. Zwracamy uwagę, że służbowe zabezpieczenia mogą blokować dostęp do linku, dlatego zalecamy korzystanie z internetu domowego z wyłaczonym VPN lub z sieci komórkowej.
Opis szkolenia
Ustawą z dnia 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu dokonano implementacji do polskiego porządku prawnego postanowień Dyrektywy V AML. Zmiany te, choć powinny nastąpić już na początku 2020 r. biorąc pod uwagę termin implementacji, procedowane były na etapie legislacyjnym prawie rok, a zakres ich ingerencji w dotychczasową treść ustawy należy uznać za znaczny. Przede wszystkim rozszerzeniu uległ katalog instytucji obowiązanych, ale również zmianie uległy niektóre z obowiązków instytucji obowiązanych. Zmiana obowiązków w zakresie stosowanych środków bezpieczeństwa finansowego prowadzi z kolei do konieczności aktualizacji i zmian wewnętrznych procedur. Zmienił się również katalog elementów, które musi zawierać obligatoryjnie wewnętrzna procedura przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Nie można również pominąć, że na implementację oczekuje już dyrektywa VI AML (termin upłynął 3 grudnia 2020 r.), ale jak do tej pory brak jest choćby projektu ustawy w tym zakresie.
Nie bez znaczenia dla oceny istotności zagadnienia rozwiązań AML w instytucjach finansowych pozostaje zwiększana w ostatnim czasie aktywność organów kontrolnych. Również i w porządku krajowym zaczynają zapadać decyzje administracyjne nakładające na instytucje obowiązane kary pieniężne sięgające kilku milionów złotych. Inspirowani tendencją organów zagranicznych możemy zakładać, że trend coraz wyższych kar pieniężnych ulegnie jedynie wzmocnieniu, a organy ścigania będą poszukiwać również osobistej odpowiedzialności za naruszenie przepisów ustawy AML wśród menadżerów.
Podczas szkolenia zaprezentowane zostaną kluczowe zmiany wynikające z ostatnich nowelizacji ustawy AML, a także przedstawione zostaną propozycje działań niezbędnych do podjęcia celem zapewnienia zgodności działalności instytucji finansowej z nowymi rozwiązaniami.
Komentarz do ustawy AML pod redakcją Partnerów KMD.Legal
Mamy przyjemność poinformować, iż nakładem wydawnictwa C.H. Beck dnia 27 sierpnia 2021 r. ukazał się pierwszy na rynku tego wydawnictwa komentarz do ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (tj. Dz. U. 2021 r. poz. 1132 ze zm.), uwzględniający najnowsze zmiany ustawodawcze, który w całości współtworzyli prawnicy Kancelarii KMD.Legal. Niniejsza publikacja powstała pod redakcją partnerów Kancelarii - dr hab. Marcina Dyla, prof. UW oraz dr hab. Michała Królikowskiego, prof. UW. Prezentowany Komentarz jest opracowaniem zbiorowym prawników Kancelarii. Komentarz prezentuje główne założenia przepisów ustawy AML, w tym przedstawia właściwy dla tego typu regulacji sposób interpretacji przepisów. Wartością ww. publikacji jest jej praktyczny charakter, prezentuje bowiem doświadczenia prawników Kancelarii w związku ze stosowaniem przepisów ustawy AML. Komentarz do ustaw AML stanowi niewątpliwie przejaw wiodącej roli Kancelarii w obsłudze obszaru AML.
Program
wielokrotnie wyróżniany przez Dziennik Gazetę Prawną w kategorii najbardziej wpływowego i kompetentnego prawnika w Polsce. Wzbudza zaufanie i atencje klientów, jest rozpoznawalny i ceniony w organach wymiaru sprawiedliwości. Wybitny specjalista z zakresu prawa i procesu karnego oraz doradztwa prawnego w sytuacjach kryzysowych. Z powodzeniem prowadzi również skomplikowane spory cywilne, gospodarcze i medyczne. Arbiter Sądu Polubownego przy Prokuratorii Rzeczpospolitej. Doświadczenie zdobywał przez ponad piętnaście lat pracy naukowej, wieloletnie pełnienie funkcji dyrektora Biura Analiz Sejmowych oraz członka Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego, przez trzy lata był również podsekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Przewodniczy zespołowi Kancelarii, przygotowującemu komentarz do nowej ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione (zap. Wolters Kluwer). Współautor Komentarza do Prawa Rynku Kapitałowego (C.H.Beck 2014, 2016, 2018), Komentarza do MAR (C.H. Beck 2016), redaktor Komentarza do ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (C.H. Beck 2021).
członek Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego uzyskując dyplom summa cum laude. Swoje doświadczenia zawodowe zdobywał w renomowanych kancelariach warszawskich, w tym w kancelariach obsługujących klientów korporacyjnych i międzynarodowych, jak również w organizacjach pozarządowych, w tym Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. W KMD.Legal odpowiada za obsługę postępowań spornych w odniesieniu do ryzyk managerów oraz osób prawnych oraz fizycznych na gruncie prawa karnego oraz sporów korporacyjnych. Zajmuje się zagadnieniami związanymi z identyfikacją, oceną i mitygacją ram odpowiedzialności, w tym w szczególności ryzyk związanych z odpowiedzialnością gospodarczą i karną oraz normami zgodności stosowanych przez przedsiębiorców procedur z obowiązującymi przepisami prawa (compliance). Autor cyklicznie ukazujących się w wydawnictwie C.H. Beck krótkich komentarzy do orzeczeń sądów w zakresie prawa karnego materialnego – ius.focus. Współautor komentarza do ustaw o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu wydawnictwa (C.H. Beck 2021).
pracował jako ekspert ds. legislacji w Kancelarii Prezydenta RP. Prowadzi sprawy z zakresu prawa gospodarczego, w tym postępowania związane z zarzutami różnorodnych typów nadużyć na rynku, odpowiedzialnością wewnętrzną podmiotów, zagadnieniami compliance i AML, sprawami z zakresu administracyjnych kar pieniężnych nakładanych na przedsiębiorców, w tym spółki publiczne, jak również sprawami dotyczącymi kontroli skarbowej i prawa karnego skarbowego. Uczestniczy w zespołach doradczych oraz reprezentuje klientów w postępowaniach prowadzonych przez KNF, prokuraturę, przed sądami powszechnymi oraz sądami administracyjnymi. Projektuje regulacje wewnętrzne mitygujące ryzyko odpowiedzialności przedsiębiorców, zarówno w świetle wymogów MIFID II, MAR, ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, jak i innych ustaw. Publikował na łamach Doradcy Restrukturyzacyjnego, Przeglądu Sądowego, Monitora Prawniczego oraz jest współautorem cyklicznych komentarzy do orzecznictwa sądów w sprawach karnych w ramach Ius Focus (C.H.Beck). Współautor Komentarza do ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (C.H. Beck 2021).
Prezes Zarządu Fundacji Lendtech
Prezes Zarządu Fundacji Lendtech
Doświadczony manager oraz ekspert fintech & digital lending. Prezes Zarządu Fundacji Lendtech, dyrektor działu analiz w Polskim Związku Instytucji Pożyczkowych oraz pomysłodawca E-commerce Fintech Connect. Współorganizator Kongresu Lendtech - największej konferencji branżowej dla fintech & lendtech w Polsce. W latach 2016-2021 redaktor naczelny serwisu Fintek.pl. Od 2020 roku redaktor naczelny Lendtech.pl. W latach 2013-2016 Główny ekonomista Bankier.pl. Absolwent Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Autor licznych raportów, publikacji i podcastów w zakresie wykorzystania nowoczesnych technologii finansowych w biznesie m.in. Digital Lending Talks, InsurTalks, Sfintechowani i EF Connect Talks.
Koszty szkolenia:
Członkowie i Podmioty wspierające IZFiA - 450 zł + VAT/osoba
Instytucje nie należące do IZFiA – 550 zł + VAT/osoba
Osoby zarejestrowane na szkolenie, po odbyciu szkolenia i potwierdzeniu uczestnictwa, otrzymają pod swoim adresem e-mail fakturę VAT. Płatność wynagrodzenia za szkolenie odbywała się będzie przelewem na rachunek bankowy i w terminie na niej wskazanym. W tytule przelewu należy wskazać numer faktury VAT.
Certyfikaty
Uczestnictwo w szkoleniu potwierdzone zostanie certyfikatem, w celu potwierdzenia doskonalenia umiejętności zawodowych m.in. przez radców prawnych i adwokatów. Certyfikat będzie przesłany uczestnikom mailem w formacie pdf. UKNF również honoruje certyfikaty IZFiA.
WARUNKI UCZESTNICTWA W SZKOLENIU IZFiA
(obowiązujące od 1 stycznia 2021 r., „Warunki Uczestnictwa”)
Organizator
Organizatorem Szkolenia jest Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami („IZFiA” lub „Organizator”) z siedzibą w Warszawie przy ulicy Książęcej 4, 00-498 Warszawa, wpisana do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 223836, NIP 521-33-24-692, REGON 015899552
Zgłoszenie i udział
Płatność
Rezygnacja / Odwołanie
Prawa autorskie
Dane osobowe
Poprzez zgłoszenie udziału w Szkoleniu uczestnik oświadcza, że został poinformowany, o tym że:
Kontakt