16 czerwca 2016
Ponad 190 osób na Sali Notowań, 12 prelegentów, 6 panelistów, 2 dziennikarzy prowadzących – to statystyka uczestnictwa XI Forum Funduszy, które odbyło się wczoraj, 16 czerwca 2016 r. na Giełdzie Papierów Wartościowych.
Konferencję otworzył Prezes IZFiA Marcin Dyl. Po nim wystąpiła Pani profesor Małgorzata Zaleska, Prezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych, która mówiła o roli rynku kapitałowego i znaczeniu giełdy dla rozwoju kraju. Jednym z ciekawszych wystąpień, które spotkało się z żywą reakcją publiczności była prezentacja Pawła Borysa, prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju na temat planu rozwoju Polski i strategii rynku kapitałowego opartego na długoterminowych formach inwestowania, wzroście udziału inwestorów indywidualnych i edukacji finansowej.
Michał Duniec, Prezes Analiz Online, jak na lidera w zakresie analizy poszczególnych obszarów rynku kapitałowego przystało, w sposób syntetyczny przedstawił najważniejsze dane na temat funduszy inwestycyjnych i zasygnalizował wyzwania przed którymi obecnie stanął nasz sektor.
Jednym z ważniejszych problemów operacyjnych, który nie ominął uczestników funduszy jest konieczność raportowania związana z FATCA i CRS. Temat ten od strony operacyjnej omówiła Monika Piątkowska, Dyrektor Departamentu oceny Ryzyka i Audytu Wewnętrznego Pro Service Agent Transferowy, dając dowód posiadania rzeczywistej wiedzy o kontroli nad podatnikami amerykańskimi przy ściągalności podatków z aktywów ulokowanych poza granicami USA.
Mecenas Artur Zapała z Kancelarii SPCG miał trudne zadanie, by w pół godziny zreferować obszerny temat nowelizacji ustawy o funduszach inwestycyjnych. Powszechnie wiadomo, że zmienia ona w sposób znaczny podejście do funduszy i wprowadza nowe zasady, np. w funkcji depozytariusza, w polityce wynagrodzeń, czy outsorsingu usług. Najwięcej emocji wzbudziła jednak modyfikacja katalogu sankcji administracyjnych za naruszenie ustawy o funduszach inwestycyjnych.
Bartłomiej Bralewski Dyrektor EY oraz Artur Szymczuk, Menedżer EY dostarczyli informacji w kontekście konieczności wdrożenia zaleceń KNF z IT, przedstawiając katalog niezgodności oraz sposoby ich uzupełnienia, wskazując przy tym rolę planowania strategicznego, zadania władz TFI oraz dostawców usług IT.
Glenn Tyrpa w wykładzie wprowadzającym do debaty PAP Biznes przedstawił analizę wniosków z PAP Market Insider Poland Fund Manager Survey - badania nastrojów wśród zarządzających funduszami, przeprowadzanego od 2006 roku. Comiesięczna ankieta zawiera pytania dotyczące obecnej i prognozowanej ekspozycji na różne klasy aktywów, sektory giełdowe oraz duration portfela obligacji, a także prognozy rynkowe, nastawienie do ryzyka oraz prognozy dla sytuacji fundamentalnej stojące za przyjętymi ekspozycjami. Glenn Tyrpa jest szefem tego projektu.
Kolejnym punktem programu była debata, której główne tematy dotyczyły:
Udział w niej wzięli:
1. Ludmiła Falak-Cyniak, Członek Zarządu Amundi Polska TFI,
2. Piotr Bień, Wiceprezes Zarządu TFI PZU
3. Zbigniew Jakubowski, Wiceprezes Zarządu Union Investment TFI
4. Jarosław Lis, Dyrektor biura aktywów akcyjnych BPH TFI
5. Sławomir Sklinda, Dyrektor departamentu zarządzania portfelami akcyjnymi PKO TFI
6. Grzegorz Zatryb, Główny strateg i zarządzający funduszem Skarbiec TFI.
Kolejny wykład był prowadzony przez gościa z Londynu, Beth Kostic, menedżera Bloomberg, która mówiła o zarządzaniu portfelem w kontekście ryzyka oraz o narzędziach pomiaru ryzyka kredytowego. Wskazywała również na dostępność informacji z Polskiej Agencji Prasowej w oryginalnej wersji językowej w serwisie Bloomberga.
Następnym punktem programu Forum było wręczenie nagród.
W kategorii Dziennikarz Roku przyznano wyróżnienie dla redaktora Mateusza Pawlaka z dzienników: Rzeczpospolita i Gazeta Giełdy i Inwestorów Parkiet. Redaktor Pawlak w okresie trwania konkursu - kwiecień 2015 - marzec 2016 roku wiele miejsca poświęcał tematom długoterminowych form oszczędzania, między innymi funduszom inwestycyjnym i opartym na nich programom oszczędnościowym. Jury zwróciło uwagę na fakt, że redaktor Mateusz Pawlak, poza bardzo dobrym warsztatem dziennikarskim, wnikliwością i obiektywizmem, poświęcał uwagę funduszom inwestycyjnym, mimo, iż ta tematyka nie należy do jego podstawowego zakresu zainteresowania zawodowego. Dziennikarz regularnie pisze na łamach Gazety Giełdy i Inwestorów Parkiet i Rzeczpospolitej o oszczędzaniu, w tym przede wszystkim w aspekcie potrzeb oszczędzania na emeryturę. Postanowiono zatem wyróżnić red. Pawlaka za uświadamianie społeczeństwa w zakresie rzeczywistości emerytalnej oraz dostępnych narzędzi indywidualnego gromadzenia środków, które w przyszłości pozwolą zwiększyć świadczenie emerytalne.
W kategorii Edukacyjna Redakcja Roku nagrodę zdobyła Redakcja Gazety Giełdy i Inwestorów Parkiet za regularne i wszechstronne podejmowanie na swoich łamach tematyki funduszy inwestycyjnych i długoterminowego oszczędzania. Parkiet jest w zasadzie jedyną i najważniejszą redakcją gazety wydawanej poligraficznie, która szczegółowo i systematycznie podejmuje tematykę branży funduszy inwestycyjnych przyczyniając się do jej rozwoju, wpływając na kształt prawa poprzez publikowanie stanowiska poszczególnych uczestników rynku.
Rozdano również dyplomy nagrodzonym już w styczniu b.r studentom za ich prace magisterskie. Informacje o laureatach można znaleźć tu
Prezentację zamykającą konferencję miała Jolanta Gasiewicz z PKO BP Finat AT wraz z Nadkomisarzem Piotrem Gradkowskim, Ekspertem Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Stołecznej Policji. Pozostaje nam jedynie żałować, że wykład ten był ostatnim punktem programu, gdzie nie wszyscy uczestnicy Forum mogli pozostać do końca, bowiem był to niezwykle interesujący i aktualny temat. Oboje prelegenci przestrzegali, korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia, przed wyszukanymi sposoby przestępczości w kontekście nowoczesnych środków komunikacji, bazując na konkretnych przykładach. Warto było czekać do końca, by skonfrontować swoje doświadczenia z potencjalnymi zagrożeniami jakie obecna rzeczywistość może nam zgotować.
Patronat honorowy nad XI Forum Funduszy objęli: Giełda Papierów Wartościowych, Komisja Nadzoru Finansowego, CFA Poland, Bloomberg, Ernst&Young, Analizy Online, Związek Maklerów i Doradców.
Wyłącznym partnerem medialnym była Polska Agencja Prasowa, Partnerem wspierającym Info Strefa.
Forum prowadził redaktor Marcin Piasecki z dziennika Rzeczpospolita.
Rejestracja gości
Uroczyste otwarcie Forum
Prof. dr hab. Marcin Dyl, Prezes Zarządu IZFiA
Wystąpienie Prezes Giełdy
Prof. dr hab. Małgorzata Zaleska, Prezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie
Oszczędności długoterminowe z perspektywy rynku kapitałowego i wzrostu gospodarczego w Polsce
Paweł Borys, Prezes Zarządu, Polski Fundusz Rozwoju
Rynek funduszy – fakty, liczby, wyzwania
Michał Duniec, Prezes Analizy Online
Polak na celowniku amerykańskich i europejskich urzędów skarbowych FATCA, CRS – problemy wdrożeniowe
Monika Piątkowska, Dyrektor Departamentu oceny Ryzyka i Audytu Wewnętrznego – PSAT
AIMFD i UCITS V – zmiany i wątpliwości
Artur Zapała, Radca Prawny, Partner SPCG
Przerwa kawowa
Wytyczne IT KNF – doświadczenia sektora finansowego w świetle zbliżającego się terminu wdrożenia dla TFI
Bartłomiej Bralewski, Dyrektor, EY
Artur Szymczuk, Menedżer, EY
Analiza wniosków z Fund Manager Survey
Glenn Tyrpa, PAP Market Insider Chief Editor
Strategie rynkowe TFI – debata PAP Biznes z udziałem zarządzających
Risk Management Tools – Independent, Transparent, On demand
Beth Kostick
Laurent Barocas (TBC); Bloomberg
Wręczenie nagród w Konkursach Izby
Bezpieczeństwo danych na rynku funduszy – jak wykorzystać doświadczenia z walki z cyberprzestępczością
Jolanta Gasiewicz, Inspektor ds. Bezpieczeństwa Informacji w PKO BP Finat
dr inż. Jerzy Kosiński, wykładowca Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, TBC
Zakończenie konferencji, lunch